Przygotowanie na wizytę
Fizjoterapia Jacek BIelak
Co należy wiedzieć przed wizytą?
Przygotowanie na wizytę
Podczas pierwszego spotkania przeprowadzam wywiad oraz badanie funkcjonalne i palpacyjne pacjenta. Po badaniu ustalamy wspólnie plan terapii oraz zlecam ewentualne dodatkowe konsultacje lub badania.
Punktualność jest ważna, ponieważ po Tobie też czeka kolejny pacjent i każde spóźnienie powoduje opóźnienia, które mogą spowodować przesunięcia w całym grafiku fizjoterapeuty. Ważne jest również wcześniejsze telefoniczne poinformowanie o chęci odwołania wizyty, gdy nie możemy się pojawić.
Weź ze sobą wygodną odzież, ponieważ nie można wykluczyć potrzeby rozebrania się do bielizny. Dobrze wyszkolony fizjoterapeuta, nawet jeśli przyjdziesz z problemem barku czy odcinka lędźwiowego, to i tak będzie musiał zbadać kończyny dolne oraz miednicę.
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny), historie chorób (nawet przedawnionych), wypisy ze szpitala weź je ze sobą, przydadzą się. Im więcej informacji fizjoterapeuta otrzyma od Ciebie, tym szerszy będzie miał obraz choroby. Dobra diagnostyka pomoże też wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.
Na możliwość koncentracji fizjoterapeuty, a zatem efektywność zabiegu, wpływają również takie czynniki jak zapach. Dlatego uprzejmie poleca się przychodzić na zabieg w czystej bieliźnie. Gdy tylko jest to możliwe, dobrze jest wziąć prysznic przed zabiegiem.
Znacznie pomożesz fizjoterapeucie jeżeli będziesz równie mocno zainteresowany Twoim leczeniem jak on. Ciągłe spoglądanie na telefon i odbieranie go podczas terapii na pewno nie spowoduje większej efektywności i motywacji fizjoterapeuty do pracy.
Pamiętaj, że dobrze wyszkolony fizjoterapeuta będzie zadawał pytania z różnych dziedzin życia. Pytania nie tylko mogą dotyczyć bólu, który jest powodem wizyty, ale również mogą dotyczyć wypróżniania, wzdęć, bolesności, miesiączkowania oraz higieny życia emocjonalnego np. stresy, nerwice, depresje itp.
Musisz zrozumieć, że ludzkie ciało jest bardzo skomplikowanym, biomechanicznym układem. Istnieje w naszym organizmie wiele połączeń i zależności dlatego miejsce, które boli często jest tylko ofiarą zjawisk oddalonych od niego. Agresorzy (źródło bólu) czasami mogą leżeć po przeciwnej stronie. Dlatego też możesz być zaskoczony, że przychodząc z bólem pleców fizjoterapeuta prosi Cię o położenie się właśnie na plecach. Nasze ciało posiada masę receptorów, które wymagają różnych bodźców, więc niektóre miejsca muszą być uciskane delikatnie, a niektóre mocniej.
Spróbuj skoncentrować się na bólu i zrozumieć, że nie jest to system 0-1, czyli ból jest albo go nie ma. Może on występować ze zmiennym charakterem i w zmiennym natężeniu. Dobrze jest przyjąć 10-stopniową skalę, która pomoże monitorować ile bólu ,,odeszło’’ po wykonaniu danej techniki. Wtedy fizjoterapeuta będzie mógł podążać ,,tropem popraw’’ dostosowując swoje leczenie do tego co najlepiej zabiera punkty wyznaczonej skali bólu oraz doprowadzi do trafniejszej diagnozy problemu.
Pamiętaj na koniec zabiegu wysłuchać fizjoterapeutę o tym jakie są możliwe reakcje na drugi dzień po zabiegu. Częstą reakcją, aczkolwiek to zależy od technik, jest wrażliwość na ucisk miejsc objętych terapią. Czasami można spotkać się z siniakami, w zależności od skłonności do ich nabywania.
Pamiętaj, że to co wykona fizjoterapeuta to jest otwarcie pewnej drogi dla Twojego organizmu. Po terapii należy stosować się do zaleceń, aby nie zniweczyć wykonanej pracy. Tymi zaleceniami mogą być wypoczynek, bądź regularne ćwiczenia. To właśnie ćwiczenia i profilaktyka są kontynuacją terapii i jej uwieńczeniem, więc pamiętaj, że dalej Twoje zdrowie leży w dużej mierze w Twoich rękach!